Акушерката в България е лице с висше образование, получило диплом от висше училище, признато от държавата и обучението в него съответства на държавните изисквания за обучение на образователно-квалификационна степен „бакалавър” по здравни грижи с професионална квалификация „акушерка”.
Тъй като професията е регулирана, всички висши училища, които обучават акушерки са длъжни да спазят Единните държавни изисквания за специалността.
Обучението е само редовно и се провежда в рамките на 4 години. Студентите се обучават по учебен план, включващи общо медицински, клинични, специални и хуманитарни дисциплини. Основната задача на обучението е формирането на знания, навици и умения в областта на първичната профилактика, общите и специални акушерски грижи за бременните, раждащите, родилките и новородените и за жените с гинекологични заболявания, семейното планиране и др. Практическата подготовка е с минимална продължителност както следва:

  • учебна (клинична) практика – от първи до шести семестър включително, с продължителност не по-малко от 1140 академични часа;
  • преддипломен стаж – провежда се през седми и осми семестър, с продължителност не по-малко от 1600 астрономически часа.

Завършилите акушерки придобиват образователно-квалификационната степен „бакалавър” и могат да работят в държавни, общински и частни лечебни заведения. Те могат да имат самостоятелна практика съгласно Наредба № 1/8 февруари 2011 г. за професионалните дейности, които медицинските сестри, акушерките, асоциираните медицински специалисти и здравните асистенти могат да извършват по назначение или самостоятелно (виж тук).

Дипломите се признават в Европейския съюз по ДИРЕКТИВА 2013/55/ЕС

Обучението по специалността „Акушерка” се провежда във следните МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТИ:
1.  МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТ ВАРНА и неговите филиали в градовете:

2. МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТ СОФИЯ
3. МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТ ПЛЕВЕН
4.  МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТ ПЛОВДИВ
5. ТРАКИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ
6.  ЮГОЗАПАДЕН УНИВЕРСИТЕТ
7.  РУСЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ

Всяка година бройките в университетите се утвърждават от Министерския съвет. За учебната 2017/2018 това е Решение № 236 от 27 април 2017 година.

  • Медицински университет – Варна: 90 (за Варна и Филиалите във В. Търново, Сливен и Шумен)
  • Медицински университет – София: 80
  • Медицински университет – Плевен: 30
  • Медицински университет – Пловдив: 20
  • Тракийски университет – Стара Загора: 50
  • Югозападен университет – Благоевград: 8
  • Русенски университет „Ангел Кънчев“: 31

Задължително условие е кандидатите да имат завършено средно образование, осигуряващо им право да се обучават във висшите училища на страната, в която е придобито. Освен това трябва да имат оценки от ДЗИ или от курса на обучение по български език и литература и биология.
Всеки университет решава автономно каква да бъде изпитната процедура. Най-често това е изпит-тест по биология.
Няма ограничения за възрастта, пола и националността на кандидатите. Всеки университет в свои разпоредби обявява кои заболявания не са подходящи за специалностите по които обявява прием. Затова е необходимо да се запознаете с тях предварително.

Важно: Не се предоставя държавна издръжка за обучение на студенти, които вече имат образователно-квалификационна степен (ОКС) „бакалавър“ или „професионален бакалавър“ и са се обучавали по държавна поръчка. Казано накратко, ако имате, например диплома с ОКС „бакалавър“ по социални дейности или ОКС „професионален бакалавър“ – медицински лаборант и сте се обучавали по държавна поръчка, ще можете да кандидатствате за бакалавърска програма, специалност „акушерка“ само в платена форма на обучение (ако такава има обявена)!

Вземането на решение за бъдеща професия е изключително важен житейски избор. Акушерството е трудна професия, изискваща интелигентност, бърза мисъл, практически умения и учене през целия живот. Тя е прекрасна и удовлетворяваща, когато се работи със сърце и ум.

Нима има по-щастливи хора от тези, които всеки ден поемат в ръцете си новия живот!?