До Президента г-н Румен Радев 23.04.2019 г.
Предложения към Президента г-н Румен Радев, споделени на срещата на 23.04.2019 г. , заявена от Инициативния комитет на медицинските специалисти по повод протеста.
ДО
Г-Н РУМЕН РАДЕВ
ПРЕЗИДЕНТ НА
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ПРЕДЛОЖЕНИЕ
от
Мая Илиева /представител на инициативния комитет на мед. специалисти /
Павлина Герина /председател на Алианса на българските акушерки /
Проф. Видьо Желев, дм и Ценка Пантева /съпредседатели на АФБ /
Александър Алексaндров /председател на УС на СМФБМБ /
- Да се защити конституционното право на достъп до здравеопазване.
Причини довели до необходимостта от тази точка:
- корупцията в здравеопазването;
- търговските дружества /болници/, които търсят печалба от предлагането на здравни услуги;
- разрушаването на болниците в малките населени места, с което се лишават от здравни грижи хората там;
- закриването на държавни рехабилитационни болници и превръщането им в скъпо платени частни СПА центрове;
- в сектор „Майчино и детско здравеопазване“, което по презумция е безплатно, се плаща твърде скъпо – за раждане, за проследяване на бременност, за грижа за новородено;
- закриване на Фелдшерски здравни пунктове в малки и отдалечени населени места – водещо до липса на каквато и да е медицинска помощ на гражданите на Република България;
- дискриминационно отношение към медицинските спецалисти – има законна частна практика само за лекари, медицинските специалисти са изключени от тази привилегия, което ги вкарва в сивият сектор, помагайки на хората особенно в провинцията.
- Да се защити правото на равнопоставенност на регулираните медицински професии чрез създаване на самостоятелни „Професионално-съсловни организации” за всяка регулирана професия – надграждащо обучение, квалификация, самоуправление и саморегулиране.
Причини довели до необходимостта от тази точка:
- БАПЗГ не подкрепя различието в медицинските специалности /фелдшери, акушерки, физиотерапевти\кинезитерапевти и рехабилитатори/. Липсата на Самостоятелни професионално – съсловни организации, води до липса на саморегулиране в професията и снижаване на квалификацията, което се отразява негативно на пациентите в България.
- Професия „специалист по здравни грижи” няма и е неразпознаваема в европейски мащаб, не отговаря на регламентираните професии съгласно нашето законодателство.
- СЗО в много европейски страни подкрепя самостоятелните професионално – съсловни организации, БАПЗГ не е член на международните такива, като например ЕМА
/Европейсата акушерска асоциация/ и не следи компетентно законовата рамка на професионалната компетентност на акушерките, каквато е Световната конфедерация на физикалните терапевти /WCPT/ в Европейския и регион /ER-WCPT/ за физиотерапевтите/ кинезитерапевти и рехабилитатори
- Напускането на страната на много обучени медицински лица, не е само поради липса на финасово заплащане, а и поради липсата на кариерно развитие.
- Правото на акушерки и фелдшери/лекарски асистенти да прилагат медицински услуги самостоятелно без назначение на лекар беше отнето във времето именно с помощта на БАПЗГ. Липсата на акушерки и фелдшери/лекарски асистенти /в малките населени места, намалява драстично грижата за живеещите в тях и води до обезлюдяването им.
- Да се подкрепи Одиторска финансова проверка на разходването на средствата на БАПЗГ по съответните направления, от които събира средства и как са разходвани за обучението и защитата на правата по отделно на: сестри, фелдшери/лекарски асистенти, рехабилитатори, акушерки.
Причини довели до необходимостта от тази точка:
- БАПЗГ в свое открито писмо заявява, че плаща на протестиращите за провеждането на протестите, което не е истина /разбрахме за такъв единичен случай, който е изключение- заплатени няколко плаката в Казанлък/
- Как през последните 5 години е подкрепила финансово организациите на фелдшери/лекарски асистенти, акушерки и рехабилитатори, след като обученията които нашите организации провеждат с цел повишаване компетентността на медицинските специалисти, допълнително се заплащат на БАПЗГ, за да даде кредитни точки на обучаващите се.
- През 2004 г. рехабилитаторите бяха откъснати от собствената си професионална организация – Асациацията на физиотерепевтите в България, като ги задължиха да членуват в БАПЗГ. За да получат специализирана следдипломна квалификация по специализирани медодики, провеждани от международно лицинзиреани физиотерапевти над 250 рехабилитатори са принудени да членуват и в двете организации.
- При отказ на Народното събрание, да приеме закон за отделни Професионално –съсловни организации, за всяка регулирана професия в здравеопазването, да сезира Конституционният съд на Република България, за нарушения на законите и липса на равнопоставеност и справедливост.
Причини довели до необходимостта от тази точка:
- В Комисията по Здравеопазване към НС представители на медицинското съсловие са лекари, което е в конфликт на интереси при взимането на правилни решения, свързани с отделните медицински съсловия.
- За да има прозрачност, адекватност, реални действия бихме искали в контролните комисии в сектор Здравеопазване да има наши представители.
23.04.2019г. Подписи : Мая Илиева :.
Гр. София e-mail: maya_kari@abv.bg
тел: 0896005802
Павлина Герина :
e-mail: midwivesbulgaria@abv.bg
тел: 0887963045
Александър Александров :
e-mail : smfbmb@abv.bg
тел: 0877029301
Ценка Пантева :
e-mail: tzenkapanteva@gmail.com
тел: 0887096434
1 Comment
В прав текст ,без излишни думи! Толкова години искаме едно и също ! Дано този път ни чуят!
Успех !